Aktualności

Nagrody i wyróżnienia

Czytaj więcej...

Zmiany w przepisach dot. usuwania drzew i krzewów

    W związku z wejściem w życie dnia 1 stycznia br. znowelizowanych przepisów regulujących usuwanie drzew i krzewów – wprowadzonych ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016 Poz. 2249) – a także pojawianiem się licznych wątpliwości i zapytań w tym zakresie, zachęcamy do zapoznania się z kompleksową informacją dostępną na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska >>> link

Czytaj więcej...

W połowie sierpnia zawitały do Naszego Ośrodka wiewiórki pospolite (Sciurus vulgaris)

   Malutką rudą wiewiórkę przywiozło do Nas małżeństwo, przebywające na wczasach w miejscowości Rokitki (Województwo Dolnośląskie). Pani wcześniej przez 2 dni obserwowała maluszka, który próbował odnaleźć rodziców, po tym jak w nocy przeszła burza.  Mała wiewiórka obecnie czuje się dobrze, ma ogromny apetyt, codziennie dostaje świeże kozie mleko i stopniowo przybiera na wadze. Do jej głównych codziennych zajęć należy jedzenie i … spanie.

Czytaj więcej...

V edycja Ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół, Przemków

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, w dniu 8 sierpnia 2016 r., wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim w Przemkowie oraz sojusznikami dzikich zapylaczy z miejscowości Nowy Dwór i Krępa, zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjne w ramach obchodów V edycji OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ. Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z których skorzystało ponad 120 osób w tym 70-o dzieci z Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, a także dzieci i młodzież z Jakubowa Lubińskiego, Piotrowic i Przemkowa.

Czytaj więcej...

ArtSkwer – Letni Festiwal Sztuki 2017 w Szklarskiej Porębie, Jelenia Góra

   ArtSkwer – Letni Festiwal Sztuk to oferta wakacyjna dla mieszkańców i turystów odwiedzających region jeleniogórski w Szklarskiej Porębie. Od 13 lipca do 19 sierpnia na Skwerze Radiowej Trójki trwają plenerowe tematyczne warsztaty artystyczne „edukacja – wyobraźnia – pasja”, a podczas tygodnia „SpokoEko” w dniu 12 sierpnia wśród różnych stoisk artystycznych prezentowano także działania dotyczące ekologii i ochrony przyrody oraz ofertę edukacyjną Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, który reprezentowany był przez Oddział Jelenia Góra.

Czytaj więcej...

Żeby popielicowate miały gdzie mieszkać, Wałbrzych

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Wałbrzych w czasie wakacyjnym przeprowadził zajęcia edukacyjne z półkoloniami z Ośrodka Społeczno-Kulturalnego Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” z Wałbrzycha. W pierwszym dniu 07.08.2017r.  odbyły się zajęcia teoretyczno-praktyczne w OSK Wałbrzych, a w drugim dniu 08.08.2017r. miały miejsce terenowe zajęcia edukacyjne na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego połączone z ogniskiem. Mile spędzony czas zaowocował w wiedzę na temat popielicowatych oraz w 20 budek lęgowych wykonanych przez dzieci. Budki te zostaną rozwieszone na terenach parków krajobrazowych podległych DZPK O/Wałbrzych.

Czytaj więcej...

Wielki Dzień Pszczół, Jelenia Góra

   Wielki Dzień Pszczół to ogólnopolskie święto, które w tym roku jest obchodzone po raz piąty, a jego celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom i jak należy chronić ich naturalne środowisko życia. W dniu 8 sierpnia 2017 roku na terenie całego kraju zostały organizowane spotkania edukacyjne. Do akcji w tym roku, już po raz czwarty przyłączył się Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra. W ogrodzie dydaktycznym jednostki, który jest również Miejscem Przyjaznym Pszczołom (kącik pszczelarski z ulem i hotelem dla owadów oraz rabaty z nasadzeniami  roślin kwiatowych) zorganizowano zajęcia edukacyjne i zabawy przyrodnicze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Międzyszkolnego Ośrodka Sportu z Jeleniej Górze.

Czytaj więcej...

Wakacje z POK-iem - kulturalnie i fajnie, Przemków

   DZPK Wrocław O/Legnica w okresie od 26 czerwca do 7 lipca 2017 r. wspólnie z Przemkowskim Ośrodkiem Kultury oraz Polskim Związkiem Wędkarskim prowadził zajęcia dydaktyczne, konkursy, gry, zabawy i wycieczki krajoznawcze w ramach akcji:
"Wakacje z POK-iem - kulturalnie i fajnie"
Wakacje rozpoczęto od wizyty policjanta Posterunku Policji w Przemkowie, który przedstawił ogólne zasady bezpieczeństwa podczas wakacji.

Czytaj więcej...

Dni Radwanic, Przemków

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu Oddział Legnica – Przemkowski Park Krajobrazowy, wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim Koło Nr: 30 w Przemkowie, na zaproszenie władz samorządowych Gminy Radwanice, w dniu 01 lipca 2017 r., zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjno-przyrodnicze i promocyjne dla lokalnej społeczności w ramach obchodów święta Dni Gminy Radwanice. Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Parku Miejskiego w Radwanicach, z których skorzystała ogromna liczba mieszkańców.

Czytaj więcej...

Akcji Żaba - 2017

   W dniu 09.06.2017r. w Centrum Bioróżnorodności w Miliczu odbył się finał tegorocznej ”Akcji Żaba – 2017” organizowanej na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Akcja prowadzona była przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych przy współudziale Nadleśnictwa Żmigród, Nadleśnictwa Milicz, Nadleśnictwa Oleśnica Śląska oraz przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Celem Akcji jest ochrona migrujących płazów ginących każdego roku pod kołami samochodów, połączona z edukacją ekologiczną dzieci. Akcja jest częścią planu ochrony płazów, który został opracowany w 2004 r. i od roku 2006 corocznie przeprowadzana na terenie Parku.

Czytaj więcej...