Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy maj 2017

   W dniu 26 maja 2017 roku  Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach organizowanej już po raz IV edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą  w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska” zorganizował „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2017”. Do udziału w imprezie zaproszone zostały szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2017”.

W tym roku w warsztatach ekologicznych udział wzięły:
⦁    Szkoła Podstawowa nr 1, im. Marii Dąbrowskiej, Wrocław,
⦁    Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Czernica,
⦁    Szkoła Podstawowa, Bystrzyca Górna,
⦁    Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego, Wądroże Wielkie,
⦁    Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego, Przemków,
⦁    Szkoła Podstawowa nr 8 im. Władysława Broniewskiego, Jelenia Góra.

Uczestników Festynu, których przyjechało ponad 350 przywitał Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu  Piotr Śnigucki oraz Wójt Gminy Paszowice Sebastian Oszczęda.


 
Fot. Przywitanie uczestników festynu

Stanowiska zadaniowe zostały zlokalizowane na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu, na terenie ścieżki dydaktycznej „Wąwóz Myśliborski”, na wzgórzu Rataj (350m n.p.m.), na punkcie widokowym „Skałka Elfów” (350m n.p.m.) oraz na terenie parkingu „Słoneczna Łąka”, który zarządzany jest przez gminę Paszowice. Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się 12 parkami krajobrazowymi położonymi na Dolnym Śląsku.


 
Fot. Stanowiska dydaktyczne „Słoneczna łąka”

 
Fot. Parking „Słoneczna łąka”

Uczestnicy festynu przyrodniczego podzieleni zostali na grupy i wraz z przydzielonymi opiekunami przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych, obejmujących m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe.  Organizatorzy włożyli wiele trudu w przygotowanie tras przemarszu oraz w przygotowaniu stanowisk dydaktycznych. Uczestnicy konkursów z pasją i dużym zaangażowaniem podchodzili do zdobywania punktów i  rozwiązywania zadań pod tajemniczymi nazwami jak: „Kopce kreta”, „Złap obiadek”,  „Latające klejnoty”, „Kula zgadula”, „Kłujący komputer” oraz „Leśne koło wiedzy”, „Odgadywanie przysłów”, „Rozpoznawanie drzew, zwierząt chronionych i głosów zwierząt”.
Rywalizujące ze sobą grupy szkolne pokonywały dzielnie przygotowane przez organizatorów zadania pt. „Wyścigi gąsienic”, „Pracowite pszczółki”, „Grzeczne dzieci segregują śmieci”, „Wędrówka ścieżką zmysłów”, „Skoki żab w workach” oraz „Rozpoznawanie skał i minerałów w prawdziwym wulkanie”. Jedną z trudniejszych konkurencji był  bieg patrolowy.  Na trasie o długości 3 km w terenie górzystym uczestnicy  musieli odnaleźć sprytnie ukryte zadania i je rozwiązać.
Aby zapewnić atrakcyjność organizowanej już po raz IV imprezy pt. „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2017” pomiędzy krótkimi przerwami organizowane były warsztaty w czasie których młodzież mogła samodzielnie zmontować budki dla ptaków czy nietoperzy oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu. Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki pokazano formikarium oraz żyjące w nim mrówki.
Równocześnie zaprezentowano przykład badań archeologicznych, pracę i narzędzia archeologa stosowane podczas wykonywania prac poszukiwawczych gdzie wcześniej w specjalnej piaskownicy na trasie ścieżki dydaktycznej „Śladami Trzebowian” ukryto artefakty.
Młodzież w wiacie edukacyjnej  przy Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” poznała warsztaty dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie mieliła zboże kamiennymi żarnami, piekła podpłomyki i tkacza, który pokazał jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę. Uczestnicy mogli samodzielnie nauczyć się posługiwać kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.
Młodzież podczas festynu mogła skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu.
Organizatorzy zapewnili podczas trwania festynu pieczone pyszne kiełbaski, napoje i słodkie przekąski zaserwowane w miłej atmosferze przy wspólnym ognisku.

Ogłoszenie zwycięzców

 
Fot.  Ogłaszanie wyników

 
Fot.  Ogłaszanie wyników

Nagrody

Na podstawie sumy osiągniętych punktów za wykonanie poszczególnych zadań w rywalizacji międzyszkolnej IV edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska - „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2017” komisja sędziowska przyznała:


 
Fot.  Wręczanie nagród

I miejsce zdobyła: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego z Przemkowa
Za I miejsce organizator ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

II miejsce zdobyła: Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego z Wądroża Wielkiego
Za II miejsce organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.


III miejsce zdobyła: Szkoła Podstawowa z Bystrzycy Górnej
Za III miejsce organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Ponadto dla szkół uczestniczących w warsztatach jako nagrody zostały wręczone wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.

Pragniemy podziękować dyrektorom szkół biorących udział w Festynie za wsparcie i wkład w działania na rzecz edukacji przyrodniczej  Dolnego Śląska.

Dla uczczenia  IV edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2017” po raz kolejny wybito dla wszystkich uczestników spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.


 
Fot. „Chełmiaki”


Serdecznie Państwa zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne organizowane w 2017 r. przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Legnica / Myślibórz
http://www.dzpk.pl/pl/edukacja/311-salamandra.html

Kontakt:
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
ul. Puszczykowska 10, Wrocław 50-559
Tel. 713642758  (pn.-pt. 800-1600)

Myślibórz, 31.05.2017 r.
Sporządził: Tomasz Horoszko
Fotografie: Tomasz Horoszko