Wakacje z POK-iem - kulturalnie i fajnie, Przemków

   DZPK Wrocław O/Legnica w okresie od 26 czerwca do 7 lipca 2017 r. wspólnie z Przemkowskim Ośrodkiem Kultury oraz Polskim Związkiem Wędkarskim prowadził zajęcia dydaktyczne, konkursy, gry, zabawy i wycieczki krajoznawcze w ramach akcji:
"Wakacje z POK-iem - kulturalnie i fajnie"
Wakacje rozpoczęto od wizyty policjanta Posterunku Policji w Przemkowie, który przedstawił ogólne zasady bezpieczeństwa podczas wakacji.


Nad stawami hodowlanymi ob. Kąpielisko, pracownicy DZPK O/Legnica oraz członkowie Zarządu Koła nr: 30 PZW w Przemkowie, przypomnieli dzieciom o najważniejszych zasadach dotyczących bezpieczeństwa nad wodami w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Zapoznali z technikami wędkowania, a każdy z uczestników mógł samodzielnie powędrować. Zaskoczeniem, było zwędkowanie raka szlachetnego. Ponadto, niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z połowu organizmów żyjących w zbiorniku wodnym i oznaczanie ich nazw.
Następnie dzieci zamieniły się w pracowite pszczółki zbierając pyłek na pyszny miodek, w ramach zajęć przygotowanych przez Panią Annę Dorotę Witrykus.
W kolejnych dniach, zorganizowano rajd rowerowy przez tereny Natura 2000 „Bory Dolnośląskie” oraz „Jelonek Przemkowski”. Jest to miejsce występowania największego owada w naszym kraju – jelonka rogacza, którego dzieci mogły podziwiać w naturalnym środowisku.
W Piotrowicach, przy siedzibie DZPK O/Legnica przygotowano ciekawą niespodziankę dla dzieci. Czekało na nich zadanie polegające na zbudowaniu szałasu z dostępnych materiałów - gałęzi, siana, trzciny i sznurka - budowały dla siebie leśne schronienia. Zadaniu towarzyszyły ogromne emocje, gdyż 100 % uczestników budowało taki szałas po raz pierwszy w życiu, jednak każdy wykazał się wspaniałą kreatywnością i umiejętnościami.
Dla dzieci przygotowano także zajęcia artystyczno-plastyczne w plenerze w Parku Miejskim w Przemkowie. Mali artyści malowali różnymi technikami obrazy na sztalugach, farbą olejną na folii rozwiniętej pomiędzy drzewami oraz kredą po betonie. Najwięcej czasu zajęło wykonanie techniką decoupage zawieszek na plastrach brzozowych, a na koniec powstał wspólny plakat.
W kolejnych dniach prowadzono doświadczenia fizyczne i chemiczne oraz sportowe gry i zabawy. Zorganizowano także wycieczkę do miejscowości Borówki w PPK, gdzie zwiedzano fragment rezerwatu „Torfowisko Borówki” chroniącego zbiorowiska torfowisk przejściowych z mięsożerną rosiczką, fragmentem borów bagiennych oraz zbiorowiskami grzybieni północnych. Najwięcej emocji towarzyszyło uczestnikom podczas korzystania ze „Ścieżki zmysłów” – przypominającej o sile zmysłów człowieka.
W gospodarstwie „Wrzosowa Chata” przeprowadzono zajęcia w ogrodzie zielarskim, gdzie uczestnicy mieli okazje poznać wiele gatunków ziół wykorzystywanych w medycynie, kosmetyce, czy w kuchni jako przyprawy. Każdy z uczestników przygotował olejek do kąpieli z suszonych ziół, kwiatów oraz oleju rzepakowego, a wspólnie przygotowano pierogi litewskie, które pieczono w kamiennym piecu.
Kolejną atrakcją był ponad 30 km rajd rowerowy do Leśnej Stadniny Koni w Krzywczycach, gdzie właściciel stadniny Pan Roman Wierzchowski przeprowadził wykład na temat „Przyroda a człowiek”.
Oczywiście w Borach Dolnośląskich, dzieci skorzystały z akcji jagodobrania, jednak większość jagód konsumowano na bieżąco. Pozostałe dary lasu wykorzystano w zajęciach kulinarnych, polegających na sporządzaniu owocowych deserów i pieczeniu jagodzianek.
Podsumowaniem akcji, była wycieczka szlakiem „Wygasłych Wulkanów” oraz do  zamku Grodziec wybudowanego na stożku wygasłego wulkanu, a także wejście na najwyższy szczyt wygasłego wulkanu – Ostrzycę, gdzie w powietrzu unosił się zachwycający zapach kwitnących lip porastających bazaltowe zbocza góry.

Sporządziła: Anna Dorota Witrykus