Wielki Dzień Pszczół - 2018, Przemków

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, w dniu 8 sierpnia 2018 r., wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim w Przemkowie oraz członkami mniejszości etnicznej – Romowie, zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjne w ramach obchodów VI edycji OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ, objętej patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z których skorzystało blisko 100 osób w tym 60-o dzieci z Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie, a także dzieci i młodzież z Nowego Dworu, Piotrowic i Przemkowa. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja i prelekcja pana Stanisława Rekuta – właściciela „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa k/Przemkowa, który prowadzi działalność pszczelarską już od 1977 r. Profesjonalnie przedstawił wiele ciekawostek o pszczołach, rodzajach miodu i ich właściwościach, sprzęcie, narzędziach używanych w pszczelarstwie i bartnictwie oraz o produktach pszczelich, a także aspekty związane z apiterapią. Pięknie zaprezentowano rodzinę pszczelą, której życie i zachowania – dzieci mogły obserwować „na żywo” – w sposób całkowicie bezpieczny.


Z niezwykłym zainteresowaniem uczestniczyły dzieci w zadaniach – grze terenowej na 8-u stanowiskach, gdzie wykonywały zadania tematyczne, których celem była prezentacja owadów zapylających i ich roli w przyrodzie oraz życiu człowieka; znaczenie roślin dla różnorodności zapylaczy; przekazanie wiedzy na temat tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom.
Zorganizowano również zadania dodatkowe przygotowane przez DZPK, m.in.: wykonanie pszczoły z gliny oraz zabawy sprawnościowe z zakresu ichtiofauny. W grze terenowej 2018 uczestniczyło 6-ć zespołów, po ok. 10 osób każdy, uzyskując bardzo wysoką punktację. Wszyscy uczestnicy Akcji otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci kompletów szkolno-dydaktycznych, tegorocznego miodu akacjowego z „Pasieki Maja” oraz licznych nagród przygotowanych przez DZPK Wrocław. Końcowym akcentem akcji „Wielki Dzień Pszczół” był poczęstunek specjalnie na tę okazję ugotowanym kompotem z tegorocznych owoców przez pracowników DZPK O/Legnica, degustacja miodów oraz wspólne ognisko.
W akcję czynnie włączył się Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Legnica – Koło nr: 30 z Przemkowa oraz liczni wolontariusze, za co Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu pan Piotr Śnigucki składa serdeczne podziękowanie.

Sporządził: Mieczysław Kowalski