Przyrodnicze opowieści o Dolinie Baryczy

W ramach Dni Karpia 2021 Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych udostępnił dla wszystkich chętnych swoją placówkę edukacyjną zwaną Centrum Bioróżnorodności, położoną przy zalewie w Miliczu. Wydarzenie o charakterze edukacyjnym odbyło się 4 września i przyciągnęło uwagę ponad 60 osób, które mogły obejrzeć ekspozycję przyrodniczą oraz posłuchać opowieści o tutejszej przyrodzie i historii gospodarki rybackiej na stawach milickich. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali bezpłatne bony na odbiór gadżetów związanych z tegorocznymi Dniami Karpia, a także publikacje przyrodnicze DZPK (mapy, ulotki, przewodniki).


Wszystkim, którzy w tym dniu odwiedzili Centrum Bioróżnorodności, zapewne na długo pozostaną w pamięci zwierzęta takie jak bielik, bóbr czy jenot. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zbiory ptasich jaj i muszle wielkich małży, które żyją w tutejszych wodach – szczeżui wielkiej i szczeżui chińskiej. Ponadto każdy uczestnik wydarzenia otrzymał wydawnictwa promujące walory parku krajobrazowego i bony Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” uprawniające do odbioru pamiątek związanych z Dniami Karpia.
W sumie Centrum Bioróżnorodności zwiedziło ponad 60 osób, zarówno z rejonu Milicza, jak też z dalszych części Polski, m.in. z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a nawet z Kotliny Kłodzkiej.
Zwiedzającym udostępniono eksponaty ptaków, ssaków i gadów oraz bezkręgowców, które na co dzień służą jako pomoce dydaktyczne podczas prowadzenia zajęć z uczniami. Pracownicy DZPK opowiadali historie o zwierzętach i roślinach występujących na terenie Parku oraz w rezerwacie „Stawy Milickie”, a także służyli wyjaśnieniami związanymi z historią gospodarki stawowej i hodowli ryb – w tym karpia – na stawach milickich.

Oprac. C. Tajer