Spacer po mokradłach Przemkowski Park Krajobrazowy  użytek ekologicznyDolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Oddział Legnica - Przemkowski Park Krajobrazowy, włączył się w obchodzony 02 02. 2022 r., Światowy Dzień Mokradeł, pod hasłem:

"DOCENIAĆ – ZARZĄDZAĆ – ODTWARZAĆ - KOCHAĆ”
MOKRADŁA
PRZEMKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

W tym roku Światowy Dzień Mokradeł, po raz pierwszy obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W obchodach Światowego Dnia Mokradeł o charakterze TERENOWYM, w tym wyjątkowym roku, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych wynikających z epidemii wirusa Sars-Cov-2, uczestniczyły 84 osoby – podzielone na grupy edukacyjne i wyłącznie w terenie.


Zorganizowano spacer na terenie mokradeł użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”, podczas którego, zaprezentowano gospodarkę stawową oraz występujące na mokradłach ptaki wodno-błotne w obszarze rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie” – na terenie objętym Konwencją Ramsarską; Europejskiej Sieci Ekologicznej (OSO) Natura 2000 „Stawy Przemkowskie"; w Przemkowskim Parku Krajobrazowym oraz dolinie nizinnej rzeki Szprotawa.
W plenerze omówiono znaczenie mokradeł oraz przedstawiono prowadzone przez DZPK Wrocław zabiegi czynnej ochrony m.in. odtwarzanie dawnych starorzeczy na trwałych użytkach zielonych; zachowanie małej retencji, odtwarzanie zanikających siedlisk flory i fauny wodno-błotnej, a przede wszystkim włączenie mokradeł (torfowisk) w stabilizowanie emisji gazów cieplarnianych i ograniczanie skutków zmiany klimatu, a także magazynowanie nadmiaru wód opadowych.
Ponadto, zaprezentowano charakterystyczne łęgi olszowe z żeremiami oraz efekty „pracy” rodzin bobrowych.
Wędrówka po Przemkowskich Mokradłach to przejście trasy (ok. 6 km), w tym kładką dydaktyczną (861 m), wejście na wieżę widokową (16 m wysokości) usytuowaną na pograniczu rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie" (1046 ha) oraz użytku ekologicznego "Przemkowskie Bagno" (1696 ha).
Na zakończenie „spaceru mokradłowego” wszyscy uczestnicy poczęstowali się posiłkiem z ogniska, rozgrzali się gorącą herbatą i skorzystali z ostatniej atrakcji, jaką była praktyczna nauka wędkowania na rzece Szprotawa, oczywiście pod nadzorem członków zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Przemkowie.
Zachęcono do samodzielnego odwiedzania proponowanych przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, miejsc na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego lub skorzystania z wiedzy przyrodniczej edukatorów, prowadzących

CAŁOROCZNE – TERENOWE I STACJONARNE ZAJĘCIA PRZYRODNICZE.

Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem:
DZPK Oddział Legnica - Piotrowice 89, 59-170 Przemków
tel./faks: 76 831 09 24; kom. 502 753 282 lub 509 761 055; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sporządził: Mieczysław Kowalski