Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego podjął współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie w zakresie inwentaryzacji chomika europejskiego. Pomóżcie nam zdobyć informacje na temat chomika w naszych Parkach. Uprzejmie prosimy o rozwiązanie krótkiej ankiety, znajdującej się pod poniższym linkiem. Jej wyniki posłużą do szczegółowego opracowania metodyki badań oraz do zaplanowania dalszych działań związanych z rozpoznaniem jego rozmieszczenia, ochrony oraz działań edukacyjnych. Jeśli posiadacie bardziej szczegółowe informacje prosimy o kontakt z dr hab. Magdaleną Hędrzak (Uniwersytet Rolniczy): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każda informacja jest bardzo cenna!

Krótki opis formularza:

1. Część przeznaczona dla osób, które rozpoznały chomika europejskiego na zdjęciu,
2. Część przeznaczona dla osób, które stwierdziły, że chomik występuje lub występował w ich miejscowości,
3. Opinia na temat rodzajów uszkodzeń wyrządzanych przez chomika europejskiego w uprawach,
4. Przeznaczona dla osób, które ponoszą straty w uprawach z powodu chomika europejskiego,
5. Część, w której respondent może zostawić swoje dane kontaktowe jeśli uzna, że chciałby wziąć udział w bardziej szczegółowych badaniach.

Idea badań zakłada, że respondenci udzielają odpowiedzi dla miejscowości, w której mieszkają i w oparciu o własne doświadczenia. Poszczególne części respondenci wypełniają w zależności od zaznaczonych wcześniej odpowiedzi. Minimalna liczba pytań wynosi więc 1 maksymalna 22. Wypełnienie ankiety zajmuje od 1 do 10 minut.
W celu umożliwienia Państwu zapoznania się z treścią formularza załączamy link do ankiety:

https://forms.gle/Q85Z9Ri9xmvM7x237Uzyskane dane o występowaniu chomika, po zweryfikowaniu ich w terenie, zostaną umieszczone w Atlasie Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Także informacje o braku chomika w danej miejscowości są cenne i mogą pomóc w zweryfikowaniu danych publikowanych na temat występowania gatunku od lat 70. ubiegłego wieku. Część dotycząca uszkodzeń powodowanych przez chomiki w uprawach, umożliwi rozpoczęcie badań nad realną oceną oddziaływania gatunku, co będzie wstępem do wypracowania systemu ograniczania strat lub/i systemu rekompensat i promowania rolników. Wyniki takich badań mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności działań ochronnych dla tego gatunku. W przypadku Państwa zgody na rozpowszechnienie ankiety, z przyjemnością zamieścimy na stronie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie informację o Państwa udziale w badaniach nad chomikiem europejskim. Uprzejmie prosimy o informację zwrotną czy zechcą Państwo uczestniczyć w badaniach i czy życzą sobie Państwo zamieszczenia takiej informacji na stronie naszej uczelni. Raport z wynikami zostanie rozesłany do instytucji biorących udział w badaniach.

Łączymy wyrazy szacunku

mgr inż. Korneliusz Moczko dr hab. inż. Magdalena Hędrzak

Osoby do kontaktu:
dr hab. inż. Magdalena Hędrzak (tel. 723 698 422)
mgr inż. Korneliusz Moczko (tel. 606 211 885)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.