Ropucha szaraDolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, Oddział Legnica - zorganizował w dniu 9 kwietnia br., na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego w obszarze użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”, wyjątkowe wieczorne słuchowisko.
W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy przyrody, poszukiwacze wiedzy o płazach i awifaunie przemkowskich obszarów przyrodniczych. Uczestnicy spędzili ten sobotni wieczór niezwykle interesująco - z rodziną, w towarzystwie płazów, charakterystycznej – wiosennej awifauny, w ostępach przyrodniczych Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.


Edukatorzy Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz członkowie PZW, opowiedzieli wiele ciekawostek z życia płazów oraz przekazali unikatową wiedzę dotyczącą rozpoznawania głosów żab moczarowych, czy kumaków nizinnych, licznie występujących na terenie użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno” – obszarze o znaczeniu międzynarodowym objętym Konwencją Ramsar.
Wieczorne spotkanie połączono ze spacerem przez teren użytku ekologicznego, obserwacje z wieży widokowej na granicy rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie” oraz nasłuchiwanie odgłosów płazów, z których wyróżniała się ropucha szara, w towarzystwie licznej awifauny, w tym: wąsatki, bąka, brzęczka, łyski, potrząsa, wodnika, podróźniczka, żurawia i łabędzia krzykliwego.
   Wieczorne spotkanie „Wieczór z płazami w Przemkowskim Parku Krajobrazowym – 2022” trwało od godz. 18:00 do godz. 21:00. W czasie spotkania edukatorzy PPK przedstawili wiele ciekawostek z życia płazów, ich roli w ekosystemie oraz zaprezentowali charakterystyczne gatunki występujące na terenie Parku – odtwarzając ich głosy z przygotowanych nagrań (audio).
Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników w liczbie ponad 20 osób, w tym o najmłodsze -niezwykle odważne dziecko, zafascynowane odgłosami płazów i ptaków wodno-błotnych.
Trasa do przejścia wynosiła ok. 4 km. Na zakończenie spotkania (godz. 21:00 ), wszyscy uczestnicy poczęstowali się posiłkiem przy pięknym ognisku nad wodami rzeki Szprotawa oraz otrzymali foldery „Płazy i Gady Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska” oraz publikację „Obszary Ramsar w Polsce”
Zapraszamy na przyszłoroczne wieczorne spotkanie: „Wieczór z płazami w Przemkowskim Parku Krajobrazowym – 2023”.

Sporządził: Mieczysław Kowalski