Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach organizowanej
VII edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska” w dniu 27 maja 2022 r. w miejscowości Myślibórz koło Jawora (parking „Słoneczna Łąka”) zorganizował po raz kolejny „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2022”

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych DZPK Wrocław prowadzi edukację ekologiczno-przyrodniczą
w formie całorocznych i bezpłatnych zajęć na terenie 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska.
Grupy docelowe obejmują: dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież licealną, studentów i dorosłych.

   Już po raz VII do udziału w imprezie zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2022” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Propozycja uczestnictwa w VII warsztatach plenerowych skierowana została również do szkół, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej DZPK.
   Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy, na co dzień opiekują się dwunastoma parkami krajobrazowymi, położonymi na Dolnym Śląsku.
Uczestnicy festynu (250 osób z 6 szkół), podzieleni zostali na grupy i wraz z opiekunami poruszali się po przygotowanych leśnych ścieżkach, rozwiązując zadania konkursowe, które obejmowały m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe.

Stanowiska zadaniowe położone były na terenie Nadleśnictwa Jawor w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj, „Wąwóz Myśliborski”, Parking „Słoneczna Łąka”, a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu na terenie gminy Paszowice oraz Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

Na uczestników festynu czekało mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań i łamigłówek.
Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak:
„Ciasne, ale własne, Kopce kreta, Czyja chatka, Latające klejnoty, Kula zgadula, Pudło zmysłów czy Kłujący komputer”. Dla fascynatów przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte w formie zabawowej m.in. „Leśne koło wiedzy, Jaka to melodia, Rozpoznawanie drzew, tropów i śladów zwierząt oraz głosów zwierząt”.
Dla wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe jak budowanie wieży, wyplatanie rybek, Wyścigi gąsienic, Grzeczne dzieci segregują śmieci, Wędrówka ścieżką zmysłów, Skoki żab w workach czy Geologiczne wyprawy w prawdziwym wulkanie”. Dla poszukiwaczy przygód przygotowano zadaniowy „Bieg patrolowy”.

Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki zaprezentowano formikarium oraz żyjące w nim mrówki. Uczestnicy mogli oglądnąć wystawę budek lęgowych dla nietoperzy i ptaków oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu. Młodzież miała możliwość poznania warsztatów dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie można było zmielić zboże kamiennymi żarnami i upiec podpłomyki. Przedstawiono młodzieży zawód tkacza, który pokazał jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę oraz garncarza, który pokazał jak posługiwać się kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.
Podczas festynu uczestnicy mogli skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu. Organizatorzy zapewnili podczas trwania festynu ciepłe posiłki i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie przekąski. Wszystkim uczestnikom festynu przekazano metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.

Osiągnięte wyniki

I miejsce (MUFLON)
Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich
ul. Kolejowa 7A, 55-010 ŚWIĘTA KATARZYNA
   •   Organizator ufundował dwudniowy pobyt z noclegiem w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu, a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi. Pobyt przewidziano dla 46 osób (włącznie z opiekunami) w terminie 20-21 wrzesień 2022 r.

II miejsce (POPIELICA)
Szkoła Podstawowa nr 3, im. Władysława Broniewskiego
ul. Świdnicka 13, 58- 160 ŚWIEBODZICE
   •   Organizator, jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt z noclegiem w Centrum Edukacji Ekologicznej
i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi. Pobyt przewidziano dla 46 osób (włącznie z opiekunami) w terminie 10-11 październik 2022 r.

III miejsce (KOZICA)
Szkoła Podstawowa nr 32
ul. Kłodzka 40, 50-536 WROCŁAW
   •   Organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi w terminie 4 październik 2022 r.

IV miejsce (CZAPLA)
Zespół Szkolno Przedszkolny w Marciszowie
ul. Szkolna 2, 58-410 MARCISZÓW

V miejsce (BIELIK)
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Wilkowie Osiedlu
ul. Szkolna 6, 59-513 WILKÓW

VI miejsce (SALAMANDRA)
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego
ul. Moniuszki 4, 59-400 JAWOR

Ponadto, dla szkół uczestniczących w warsztatach, jako nagrody wręczono wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.

Podziękowania
Składamy wszystkim uczestnikom festynu podziękowania za udział i trud w przygotowaniu imprezy.
Podziękowania składamy również włodarzom i pracownikom Gminy Paszowice za wzorowe przygotowanie terenu zielonego przy parkingu „Słoneczna Łąka” oraz przygotowanie sceny widowiskowej.

 

 

Organizator

 

 

Relację telewizji regionalnej z majówki w Myśłiborzu.