Ogród dydaktyczny przy siedzibie Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze to zielony kącik do realizacji edukacji ekologicznej na świeżym powietrzu. Wyposażony jest on w infrastrukturę dydaktyczną i liczne nasadzenia. Przy sprzyjających warunkach pogodowych uczestnicy zajęć na temat ochrony przyrody i zagadnień o parkach krajobrazowych poznają i doświadczają bezpośredniego kontaktu z różnego rodzaju gatunkami roślin i zwierząt.

Ogród dydaktyczny podzielony jest na kilka części zawierających każdy aspekt tematyki przyrodniczej m.in. ekspozycja geologiczna, kącik pszczelarski, łąka kwietna, oczko wodne, stanowisko do segregacji odpadów. Na terenie ogrodu jest wiata edukacyjna, a także liczne tablice i pulpity informacyjne dotyczące m.in. chmur i atmosfery, ptaków, nietoperzy, grzybów. Występują tutaj także liczne nasadzenia roślinne - rośliny zielne i ozdobne, krzewy i drzewa, w tym pomnik przyrody – miłorząb dwuklapowy. Jednak najbardziej kolorową, kwitnącą oraz pachnącą częścią ogrodu są rabaty obsadzone ziołami i roślinami użytkowymi.

Wybrane gatunki ziół rosnące w ogrodzie dydaktycznym DZPK.

LAWENDA WĄSKOLISTNA - zwana inaczej lawendą lekarską, jest to roślina o rodowodzie śródziemnomorskim, jednak z powodzeniem uprawiana w ogrodach i na plantacjach w Polsce. Półkrzew posiadający charakterystyczne cechy: zdrewniałe pędy w dolnej części, a w wyższej zielone, kwiatostan skupiony o kolorze purpurowym i fioletowym kwitnący w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień). Preferuje stanowiska nasłonecznione, z przepuszczalną niezbyt wilgotną glebą. Surowcem zielarskim jest kwiat, który zawiera dużą ilość olejków eterycznych. Lawenda wykorzystywana jest głównie w przemyśle perfumeryjnym. Roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły, trzmiele i motyle.

HYZOP LEKARSKI – nazywany czasami józefką lub izapem lekarskim. Roślina z rodziny jasnotowatych pochodząca z obszarów Afryki Północnej. Z powodzeniem nadaje się do uprawiania w ogrodach w Polsce. Roślina posiada drobne zielone liście oraz niewielkie kwiaty koloru białego. Kwiaty oraz liście posiadają silny zapach i lekko gorzki smak ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych. Napar z ziela hyzopu stosowany w chorobach oskrzeli i układu oddechowego, przyspiesza gojenie się ran, a także wspomaga trawienie i pracę jelit.

MIĘTA (różne rodzaje) – jest rośliną zajmującą najwięcej miejsca na rabatach ziołowych w ogrodzie dydaktycznym w postaci kilku odmian: mięta pieprzowa, mięta wodna, mięta truskawkowa, mięta omszona. Cechą wspólną wszystkich odmian jest charakterystyczny odświeżający zapach i smak, którego nie można pomylić z inną rośliną na rabacie. Jest to roślina z rodziny jasnotowatych, posiada pęd o wysokości do 70 cm i drobne kwiaty na szczycie pędu. Najmocniejszy aromat posiada mięta pieprzowa. Gatunek ten jest szeroko wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym, farmaceutycznym i spożywczym. Surowcem zielarskim jest liść, który wysuszony służy do tworzenia wywarów, naparów, syropów. Mięta działa korzystnie na układ pokarmowy i układ oddechowy.

SZAŁWIA LEKARSKA – roślina z rodziny jasnotowatych, pochodząca z regionu Morza Śródziemnego. Występuje w kilku odmianach (lekarska o ciemnym kolorze liści, lekarska o jasnym kolorze liści, a także omszona). Nazwa szałwia pochodzi od łacińskiego słowa salvus oznaczającego „zdrowie”. Roślina dorasta do około 70 cm, posiada charakterystyczne owalne liście, karbowane, lekko pomarszczone oraz owłosioną łodygę, zdrewniałą u dołu. Surowcem zielarskim szałwi jest liść. Posiada szereg właściwości zdrowotnych: poprawia trawienie, pielęgnuje naskórek, pomaga leczyć infekcje, ogranicza potliwość i zwalcza różne dolegliwości w jamie ustnej.

MACIERZANKA TYMIANEK – nazywany potocznie tymiankiem, roślina typowa dla zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. W dzikiej formie rozprzestrzeniła się w różnych rejonach Europy. Roślina niewysoka, dorasta do około 30 cm wysokości. Łodyga rozgałęziona, liście małe, zielone. Kwiaty mają kolor biały lub różowy albo białoróżowy. Tymianek kwitnie w lipcu i sierpniu. Spokrewniony z macierzanką zwyczajną, która jest pospolita na obszarze całej Polski. Tymianek ma zastosowanie w kuchni, stosuję się go jako przyprawę do różnych dań.

LUBCZYK OGRODOWY – roślina z rodziny selerowatych pochodząca z Iranu i Afganistanu. Popularnie uprawiana roślina w polskich ogrodach. Inne nazwy tego gatunku to łakotne ziele albo lubiśnik lekarski. Lubczyk posiada prostą łodygę dorastającą nawet do 1,5 m, rozgałęzioną na górze. Liście są duże, zielone. Roślina uprawiana głównie w celach kulinarnych, liście posiadają charakterystyczny zapach, który nadaje potrawom (głównie zupom) smaku i aromatu. Lubczyk bywa też wykorzystywany jako roślina lecznicza. Odwar z korzenia lubczyka poprawia działanie dróg moczowych oraz nerek.

MELISA LEKARSKA – inaczej nazywana cytrynowym zielem, ze względu na swój zapach przypominający cytrynę. Niewysoka bylina dorastająca do 60 cm, pochodząca z Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Popularnie uprawiana na rabatach ziołowych, w doniczkach i na balkonach. Surowcem zielarskim jest liść, który wykorzystywany jest w leczeniu depresji, stanów lękowych oraz problemów ze snem. Olejek z melisy łagodzi ukąszenia komarów.


GALERIA ROŚLIN ZIELNYCH

Ogród dydaktyczny DZPK to nie tylko zioła. W okresie lata to miejsce kwitnienia wielu gatunków różnych roślin, szczególnie kwiatów. Róże, lilie, różaneczniki i wiele innych – różne odmiany i kolory… Warto odwiedzić ogród dydaktyczny – miło spędzić czas, a przy okazji dowiedzieć się ciekawostek na temat przyrody i parków krajobrazowych.


GALERIA ROŚLIN OZDOBNYCH