Terenowe Wrsztaty Przyrodnicze Słup.Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, jak co roku, celebruje Światowe Dni Ptaków zapraszając na udział w Terenowych Warsztatach Przyrodniczych nad zbiornikiem Słup uczniów szkół podstawowych należących do gmin położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

   Tematem spotkania były jesienne migracje ptaków oraz obserwacje jesiennej flory zbiornika Słup.

   W tegorocznej edycji spotkań wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworze. Swoją obecnością zaszczycili nas reprezentanci najmłodszych klas Szkoły. Chcąc podkreślić jak ważna jest dla nas ich obecność na zajęciach terenowych każdy pierwszoklasista i drugoklasista otrzymał pamiątkową przypinkę. Aby móc w pełni skorzystać z warsztatów, uczestnicy zostali zaopatrzeni w lornetki, lunetę a także taśmy miernicze i pomoce do rozpoznawania drzew.

   Prawdziwą frajdą dla uczestników zajęć była nauka posługiwania się profesjonalnym sprzętem obserwacyjnym. Niektórzy uczniowie przynieśli na wycieczkę swoje lornetki, co świadczy o tym, że wśród najmłodszych także są miłośnicy przyrody, którzy pielęgnują swoją pasję m.in. poprzez udział w warsztatach terenowych. Kiedy poćwiczyliśmy obserwacje łabędzi niemych przy wykorzystaniu lornetek przyszedł czas na lunetę. W obiektywie lunety pojawiła się mewa srebrzysta, krzyżówki, perkozy dwuczube. W locie było widać i słychać żurawie, gęgawy oraz mewy śmieszki. Słoneczna pogoda podkreśliła piękne kolory jesieni – moc różnorodności barw liści, owoców, grzybów - docenili wszyscy uczniowie. Obserwacje i poznawanie gatunków drzew były tym bardziej przyjemne, że każdy uczestnik warsztatów otrzymał specjalnie przygotowaną kartę pracy z rysunkami ułatwiającymi rozpoznanie drzewa.

   Jesienna złota aura dopisała Nam zarówno jeżeli chodzi o obserwacje jak i humory podczas tegorocznego spotkania. W podziękowaniu za zaangażowanie podczas warsztatów uczniowie otrzymali od Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych upominki.

   Pozostało czekać na wiosnę przyszłego roku, aby móc po raz kolejny spotkać się w grupie pasjonatów przyrody i wspólnie rozpocząć obserwacje wiosennych migracji ptaków oraz zwiastunów wiosny w wyjątkowym otoczeniu Parku Krajobrazowego „Chełmy”.

   Serdecznie zapraszamy na wiosenną edycję Terenowych Warsztatów Przyrodniczych!