Z okazji  Dnia Ziemi, obchodzonego na świecie już po raz 49-ty, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Katolickich im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy, Duszpasterstwo św. Andrzeja Apostoła w Męcince oraz Urząd Gminy w Męcince zorganizowali XXVI Ekologiczną Pielgrzymkę na górę Górzec. W tygodniu poprzedzającym spotkanie  pracownicy DZPK O/Legnica-Myślibórz  skontrolowali trasę pod kątem bezpieczeństwa przemarszu  oraz oczyścili ze śmieci teren spotkania. Do wspólnej refleksji ekologicznej z okazji Światowego Dnia Ziemi zostali zaproszeni uczniowie z pobliskich szkół w Męcince, Piotrowicach, Paszowicach, Wiadrowie, Jaworze, a także Legnicy oraz  mieszkańcy gminy Męcinka i Paszowice.


   Dzięki Ekologicznej Pielgrzymce (organizowanej przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych już po raz 26-ty) możemy zadbać o popularyzację wiedzy ekologicznej „w terenie”, wśród miejscowego społeczeństwa.  W tym roku, wędrowaliśmy pod międzynarodowym hasłem „Chrońmy Nasze gatunki”. Ważnym elementem sobotniego spotkania była pogadanka o walorach PK „Chełmy” oraz istotnym znaczeniu i potrzebie ochrony tego obszaru, w szczególności nawiązując do bogatej w rzadkie i chronione gatunki flory i fauny Parku. Podczas wystąpienia podkreślono znaczenie człowieka w ochronie przyrody i środowiska. Zaproponowano porady ekologiczne, które możemy wprowadzić w życiu codziennym, aby móc chronić środowisko w najbliższej okolicy.  Pracownicy DZPK wyjaśnili zasady przygotowanego konkursu ekologicznego, rozdali karty pytań konkursowych. Podczas przemarszu uczestnicy usłyszeli także o historii i ciekawostkach związanych z Górzcem, o historii sztolni Rudolf, o działalności proekologicznej Cystersów na tym terenie. Na szczycie Górzca (445 m n.p.m.) najmłodsi pielgrzymi rozwiązali konkurs i otrzymali nagrody. Po odpoczynku pielgrzymka wyruszyła w dalszą wędrówkę, podczas której obserwowano okoliczną przyrodę, działania gospodarki leśnej, krajobraz Równiny Jaworskiej.
W Pielgrzymce uczestniczyły osoby, które brały udział w spotkaniu wielokrotnie, ale  część osób pielgrzymowała po raz pierwszy. Dla nowych pielgrzymów, spotkanie było okazją do poznania wartości przyrodniczych, historycznych, kulturowych Parku. Dzięki spotkaniu uświadomiono uczestnikom, jak ważna jest kontynuacja ochrony Parku, przestrzeganie zasad poruszania się po obszarze chronionym, a także  jak ogromne znaczenie ma wspólna działalność proekologiczna społeczeństwa i jednostek samorządowych, placówek oświatowych, stowarzyszeń .
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych O/Legnica-Myślibórz dziękuje wszystkim współorganizatorom oraz uczestnikom Ekologicznej Pielgrzymki  za wspólne wiosenne spotkanie!

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg

Sporządziła: Ewelina Klimczuk