Warsztaty dofinansowane zostały
przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach organizowanej
VI edycji WARSZTATÓW PLENEROWYCH pt. „Spotkania z przyrodą w parkach krajobrazowych Dolnego Śląska” informuje, że w dniu 24 maja 2019 r. o godz. 10
w miejscowości Myślibórz koło Jawora (parking „Słoneczna Łąka”) zorganizował po raz kolejny „Szkolny Myśliborski Festyn Przyrodniczy – maj 2019”

   Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych DZPK Wrocław prowadzi edukację ekologiczno-przyrodniczą
w formie całorocznych i bezpłatnych zajęć na terenie 12 parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Grupy docelowe obejmują: dzieci przedszkolne, dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i dorosłych.
   Już po raz VI do udziału w imprezie zaproszone zostały najaktywniejsze szkoły z Dolnego Śląska, które w ramach zadania pt. „Całoroczna edukacja ekologiczna i krajoznawcza realizowana przez DZPK Wrocław w roku 2019” uczestniczyły w zajęciach ekologicznych w ośrodkach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Propozycja uczestnictwa w warsztatach skierowana została również do szkół, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej DZPK.


W imprezie udział wzięły:
1.    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrzykowicach
2.    Szkoła Podstawowa w Powidzku
3.    Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej
4.    Szkoła Podstawowa w Złotoryi
5.    Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej
6.    Szkoła Podstawowa Nr 15 w Jeleniej Górze

   Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Do realizacji imprezy zaangażowani zostali pracownicy DZPK, którzy na co dzień opiekują się
dwunastoma parkami krajobrazowymi, położonymi na Dolnym Śląsku. Ich zadaniem była organizacja i pomoc w sprawnym przebiegu święta oraz warsztatów przewidzianych na około 350 osób.
   Przybyłych do Myśliborza gości przywitał Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Piotr Śnigucki oraz Sekretarz Gminy Paszowice Zbigniew Mosoń.
Uczestnicy festynu przyrodniczego podzieleni zostali na grupy i wraz z opiekunami poruszali się po przygotowanych leśnych ścieżkach rozwiązując zadania konkursowe, które obejmowały m.in. zagadnienia przyrodnicze, artystyczne oraz sprawnościowe. Stanowiska zadaniowe położone były na terenie Nadleśnictwa Jawor w zróżnicowanym hipsometrycznie terenie (wzgórze Rataj, „Wąwóz Myśliborski”, „Wzgórze nad Parkingiem „Słoneczna Łąka”, a także na terenie ośrodka dydaktycznego Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu położonego na terenie gminy Paszowice oraz Parku Krajobrazowego „Chełmy”.
   Na uczestników festynu czekało mnóstwo zabawy podczas rozwiązywania zadań
i łamigłówek. Organizatorzy przygotowali m.in. ekologiczne wyzwania pod tajemniczymi nazwami jak: „Ciasne ale własne, Kopce kreta, Złap obiadek,  Latające klejnoty, Kula zgadula” czy „Kłujący komputer”. Dla fascynatów przyrody przygotowano różne podchwytliwe konkursy, ujęte  w formie zabawowej m.in. „Leśne koło wiedzy, Jaka to melodia, Rozpoznawanie drzew, tropów i śladów zwierząt oraz głosów zwierząt”. Dla wysportowanych i cierpliwych uczestników opracowano zadania i gry zręcznościowe np. „Wyścigi gąsienic, Grzeczne dzieci segregują śmieci, Wędrówka ścieżką zmysłów, Skoki żab  w workach, Budowa szałasu, Sztuka wzniecania ognia oraz Geologiczne wyprawy w prawdziwym wulkanie”.  Dla poszukiwaczy przygód przygotowano zadaniowy „Bieg patrolowy”.
Podczas myśliborskiej ekologicznej majówki zaprezentowano formikarium oraz żyjące  w nim mrówki. Uczestnicy mogli oglądnąć wystawę budek lęgowych dla nietoperzy i ptaków oraz zwiedzić stałą ekspozycję pt. „Chełmy nasz wspólny dom” w CEEiK w Myśliborzu. Młodzież miała możliwość zapoznania się z pracą i narzędziami archeologa podczas wykonywania prac poszukiwawczych oraz poznania warsztatów dawnych rzemieślników m.in. młynarza, gdzie można było zmielić zboże kamiennymi żarnami i piec podpłomyki. Przedstawiono młodzieży zawód tkacza, który pokazał jak wyplatać materiał z włóczki czy filcować wełnę oraz nauczał jak posługiwać się kołem garncarskim, lepić naczynia z gliny oraz je glazurować.
Podczas festynu uczestnicy mogli skosztować różnych gatunków miodów, wypieczonych i gorących podpłomyków oraz prażonego popcornu. Organizatorzy zapewnili podczas trwania festynu ciepłe posiłki i napoje przy wspólnym ognisku oraz słodkie przekąski.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Powidzku
Organizator ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”  w Myśliborzu a także krajobrazową wycieczkę autokarową po Parku Krajobrazowym „Chełmy” wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wysokiej
Organizator jako nagrodę ufundował dwudniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej
i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

III miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrzykowicach
Organizator ufundował jednodniowy pobyt w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”  w Myśliborzu wraz z atrakcyjnymi warsztatami przyrodniczymi.

Ponadto, dla szkół uczestniczących w warsztatach jako nagrody wręczono wydawnictwa albumowe i naukowe o tematyce przyrodniczej.

Dla uczczenia już VI edycji „Szkolnego Myśliborskiego Festynu Przyrodniczego – maj 2019” przygotowano dla szkół okolicznościowe pamiątki wykonane z gliny przez pracowników DZPK oraz  wybito i przekazano wszystkim uczestnikom spotkania metalowe, pamiątkowe monety tzw. „Chełmiaki”.

Składamy wszystkim uczestnikom podziękowania za udział i trud w przygotowaniu imprezy

Organizator