W dniu 7 czerwca 2019 roku odbyło się w ogrodzie dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze spotkanie edukacyjne pt. „EKOprzedszkolak”. To już szósta edycja spotkania integracyjnego dla najmłodszych uczestników edukacji ekologicznej o ochronie przyrody parków krajobrazowych. W tym roku uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Przedszkola Akademia Happy Kids w Jeleniej Góry i Przedszkola Publicznego w Łomnicy oraz laureaci konkursu plastycznego pt. „Kto w wodzie pływa”.
W programie spotkania były występy artystyczne przedszkolaków oraz gry i zabawy edukacyjne przygotowane przez pracowników DZPK i współpracujące z Oddziałem Jelenia Góra jednostki, jak również podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Kto w wodzie pływa” i wręczenie dyplomów oraz nagród. Głównym punktem spotkania było otwarcie wiaty edukacyjnej w ogrodzie dydaktycznym z udziałem Pana Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka. Obiekt jest kolejną inwestycją/infrastrukturą edukacyjną na terenie ogrodu dydaktycznego jako uatrakcyjnienie zajęć/warsztatów przyrodniczych na świeżym powietrzu. W ramach otwarcia wiaty odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem Pana Prezydenta i najmłodszych przedstawicieli obu przedszkoli oraz mianowanie uczestników spotkania na ekoprzedszkolaków.


Podczas spotkania dzieci uczestniczyły w grach i zabawach edukacyjnych – malowały popularne gatunki zwierząt, brały udział w zabawach ruchowych naśladując różne zwierzęta, poszukiwały zwierząt w ogrodzie dydaktycznym, układały puzzle. W tym roku dodatkową atrakcją, w ramach nawiązanej współpracy ze Strażą Miejską w Jeleniej Górze, Komendą Miejską Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Komendą Miejską Policji w Jeleniej Górze, było stoisko dotyczące ruchu drogowego i możliwość przejechania się na gokartach oraz zobaczenie z bliska, jak również zwiedzenie w środku samochodu strażackiego i policyjnego. Laureaci konkursu plastycznego ucieszyli się z nagród ufundowanych przez DZPK, a szczególnie z maskotek w kształcę ryb. Prace konkursowe laureatów, jak i wybrane prace innych uczestników konkursu, prezentowane były na spotkaniu w formie wystawy pokonkursowej. Dekoracją tegorocznego spotkania były również prace artystyczne przedstawiające bohaterów bajek dla dzieci, które udostępnione zostały przez Areszt Śledczy w Jeleniej Górze. 
Spotkanie edukacyjne w ogrodzie dydaktycznym odbyło się w miłej, pełnej radości i zadowolenia ze wspólnej zabawy atmosferze. Dla wszystkich uczestników organizator zapewnił napoje, owoce i słodki poczęstunek.

Za współpracę jednostek i zaangażowanie poszczególnych osób w organizację spotkanie, w imieniu jeleniogórskiego oddziału, serdecznie dziękujemy.

Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra  


Uczestnicy „EKOprzedszkolaka”, pokazy artystyczne przedszkolaków, otwarcie wiaty edukacyjnej, podsumowanie konkursu, gry i zabawy edukacyjne w ogrodzie dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra.