8 sierpnia 2019 to Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różnego rodzaju wydarzenia promujące tematy związane z pszczołami i ich rolą w środowisku oraz działania na rzecz ich ochrony i tworzenia miejsc przyjaznych dla tych pożytecznych dla przyrody owadów. Od kilku lat w ogólnopolskiej akcji uczestniczy Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra i w tym roku także przygotował spotkanie edukacyjne dla uczestników Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego i zainteresowanych osób z Jeleniej Góry w ogrodzie dydaktycznym przy siedzibie oddziału. W tym roku również do organizacji spotkania włączył się Regionalny Związek Pszczelarzy z Jeleniej Góry, który na stoisku edukacyjnym zaprezentował pokazowy ul z prawdziwymi pszczołami, sprzęt do wyrobu miodu, specjalne ubrania pszczelarskie oraz przeprowadził degustację różnych rodzajów miodu.

Natomiast na stoiskach edukacyjnych Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra uczestniczy spotkania mogli dowiedzieć się o różnych gatunkach kwiatów bogatych w nektar i pyłek, zrobić ekodoniczkę z plastikowej butelki i posadzić kwiaty przyjazne pszczołom, jak również wykonać talerzyk i bukiet z różnych gatunków ziół rosnących na rabatach w ogrodzie oraz dowiedzieć się o ich znaczeniu i wykorzystaniu dla zdrowia człowieka. Dużą atrakcją dla wielu uczestników zajęć edukacyjnych było zobaczenie z bliska prawdziwej rodziny pszczelej, udział w wyrabianiu miodu czy rozpoznawanie roślin poprzez dotyk i zapach. W spotkaniu ogółem udział wzięło ponad 70 uczestników. Po części edukacyjnej spotkania, przy słonecznej pogodzie i wakacyjnej atmosferze, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a następnie do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Na zakończenie wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół uczestnicy otrzymali drobne upominki przygotowane przez organizatora spotkania Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra i ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”.        

01.jpg 02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg 06.jpg

07.jpg 08.jpg 09.jpg

10.jpg 11.jpg 12.jpg

13.jpg 14.jpg 15.jpg

16.jpg 17.jpg 18.jpg

19.jpg 20.jpg 21.jpg


Uczestnicy spotkania edukacyjnego pt. „Wielki Dzień Pszczół” w ogrodzie dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze.