Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we Wrocławiu (DZPK), w dniu 9 sierpnia 2019 r., wspólnie z Polskim Związkiem Wędkarskim w Przemkowie oraz członkami mniejszości etnicznej – Romowie, zorganizował i przeprowadził zajęcia edukacyjno-przyrodnicze w ramach obchodów VII edycji OGÓLNOPOLSKIEGO WIELKIEGO DNIA PSZCZÓŁ, pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Liczne atrakcje zorganizowano na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, z których skorzystało blisko 100 osób, w tym 76 dzieci z Miejskiego Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie oraz Szkoły Podstawowej w Wysokiej, a także dzieci i młodzież z Piotrowic i Przemkowa.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja i prelekcja pana Stanisława Rekuta – właściciela „Pasieki MAJA” z miejscowości Krępa k/Przemkowa, który prowadzi działalność pszczelarską już od 1977 r. Profesjonalnie przedstawił wiele ciekawostek o pszczołach, budowie pszczoły (morfologia) na przykładzie pięknego modelu pszczoły, rodzajach miodu i ich właściwościach, sprzęcie, narzędziach używanych w pszczelarstwie i bartnictwie oraz o produktach pszczelich, a także aspekty związane z apiterapią. Pięknie zaprezentowano rodzinę pszczelą, której życie i zachowania – dzieci mogły obserwować „na żywo” – w sposób całkowicie bezpieczny. Bohaterką tegorocznej edycji była piękna, puchata pszczoła. Nazywa się Obrostka i wygląda jak pszczoła w złotych spodenkach.
   Z niezwykłym zainteresowaniem uczestniczyły dzieci w zadaniach – grze terenowej na 8-u stanowiskach, gdzie wykonywały zadania tematyczne, których celem było poznanie różnorodności gatunków pszczół w Polsce oraz roślin – pyłko i nektarodajnych. Pokazanie zależności między pszczołami a kwiatami, wskazanie roli pszczół w przyrodzie i ich znaczenia dla człowieka. Zainspirowanie i zachęcenie do podjęcia działań na rzecz pszczół – sadzenia odpowiednich gatunków kwiatów przyjaznych pszczołom. Zorganizowano również zadania dodatkowe przygotowane przez DZPK, m.in.: wykonanie kolorowych trzmieli z włóczki, a także nauka segregacji odpadów komunalnych. W grze terenowej 2019 uczestniczyło 5-ć zespołów, po ok. 10-12 osób każdy, rozwiązując końcowe hasło z krzyżówki (nazwa łacińska Obrostki). Wszyscy uczestnicy Akcji otrzymali atrakcyjne nagrody przygotowane m.in. przez ZT Kruszwica S.A. w ramach programu „Z kujawskim pomagamy pszczołom’ w postaci kompletów szkolno-dydaktycznych. Tegorocznego miodu akacjowego z „Pasieki Maja” oraz licznych nagród przygotowanych przez DZPK Wrocław. Końcowym akcentem akcji „Wielki Dzień Pszczół” był poczęstunek - specjalnie na tę okazję ugotowanym kompotem z tegorocznych owoców przez pracowników DZPK O/Legnica, degustacja miodów oraz wspólny grill.
   W akcję czynnie włączył się Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Legnica – Koło nr: 30 z Przemkowa oraz liczni wolontariusze, za co Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu pan Piotr Śnigucki składa serdeczne podziękowanie.

01.jpg 02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg 06.jpg

07.jpg 08.jpg 09.jpgSporządził: Mieczysław Kowalski