Ten wyjątkowy i trudny dla wszystkich mieszkańców Ziemi czas zbiegł się z obchodami 50-tego Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne, jubileuszowe hasło Dnia Ziemi brzmi „Działaj dla klimatu!” W związku z tym, że nagle cały świat się zatrzymał, wydaje się, że w Naszej codzienności jest więcej czasu na przemyślenia, stąd warto także przy okazji tak ważnego święta- dotyczącego każdego Ziemianina zastanowić się nad tym jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na Nas samych i Nasze otoczenie.


   Rok 2019 był najcieplejszy w historii pomiarów w Polsce (źródło: IMGW, dane pomiarowo-obserwacyjne https://dane.imgw.pl/data/dane_pomiarowo_obserwacyjne/ ; Copernicus Climate Change). W tym miejscu warto przytoczyć wypowiedź Profesora Macieja Sadowskiego z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego:

   „Globalne ocieplenie, które obserwujemy obecnie, jest zarówno efektem naturalnych fluktuacji klimatu jak i wpływu działalności człowieka (m.in. emisje tzw. gazów cieplarnianych, zmiana podłoża ziemi poprzez urbanizacje, wycinanie lasów, zanieczyszczenie środowiska). Ocenia się, że trend ocieplający potrwa co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie setki lat. W tej sytuacji, niezależnie od dążeń do ograniczenia procesu ocieplenia, trzeba dostosować się do obecnych i oczekiwanych zmian poprzez podjęcie działań, które ograniczą straty i szkody spowodowane przez wzrastającą częstotliwość zjawisk, do których nasza cywilizacja nie jest zbyt dobrze przygotowana. Do takich obszarów szczególnie wrażliwych należą przede wszystkim zasoby wodne, rolnictwo, miasta i bioróżnorodność. Miasta ze względu na swoją specyfikę oraz dużą koncentrację ludności i rozbudowaną infrastrukturę wymagają szczególnego traktowania. Działania adaptacyjne są w większości przypadków kosztowne (zwłaszcza techniczne) i powinny być rozłożone w czasie. Dlatego ważne jest szybkie działanie - im wcześniej zostaną podjęte działania, tym mniejsze będą straty wynikające z niekorzystnych zjawisk klimatycznych.”

   W telegraficznym skrócie przedstawiamy kilka zasad, którymi możemy wspomóc działania na rzecz klimatu, bo to w końcu Nasze wspólne dobro!

1. OSZCZĘDZAJ PRĄD - stare żarówki zamień na LED, nie zostawiaj urządzeń w kontaktach, kupując AGD sprawdzaj klasę energetyczności urządzenia
2. OSZCZĘDZAJ WODĘ
3. WYŚLIJ SAMOCHÓD NA URLOP I ZAMIEŃ GO NA ROWER LUB KOMUNIKACJĘ PUBLICZNĄ
4. ZATROSZCZ SIĘ O OCIEPLENIE DOMU - zobaczysz wtedy jak można zaoszczędzić na energii
5. POSTAW NA SŁOŃCE - ZAINSTALUJ PANELE FOTOWOLTANICZNE - możesz skorzystać z dofinansowania do instalacji
6. ZMIEŃ DIETĘ NA ZDROWĄ - ogranicz mięso i produkty nabiałowe, zwiększ spożycie warzyw i owoców, a przy tym korzystaj z usług lokalnych producentów
7. ROZSTAŃ SIĘ Z PLASTIKIEM - nie każdy rodzaj plastiku można poddać recyklingowi!, używaj toreb materiałowych, bawełnianych, uszytych samodzielnie w domu, to daje ogromną satysfakcję!
8. NA CO DZIEŃ: gotuj potrawy używając pokrywek, używaj kwasku cytrynowego, octu to bardzo skuteczne i ekologiczne środki czystości, zmień odkurzacz na bez workowy, nie kupuj „na zapas” żeby potem nie zmarnować i nie wyrzucać jedzenia.

PAMIĘTAJMY!:

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Plit