Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Myśliborzu działa przez cały rok. Zima to czas, kiedy opiekujemy się w większości naszymi stałymi rezydentami, którzy nie mają możliwości powrotu do naturalnego środowiska z uwagi na uszkodzenia ciała. Wszystkie posiadają stosowne pozwolenie na stałe przetrzymywanie wydawane każdorazowo przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Pod naszą opieką są również zwierzęta w trakcie leczenia czy rehabilitacji lub też zdrowe ale zimujące, takie jak jeże, popielice czy bociany białe.


Jeżowy hotel gotowy na przyjęcie nowych gości.

    Miło nam poinformować, ze wszystkie jeże Erinaceus europaeus, które przebywały w naszym ośrodku rehabilitacji od zeszłego roku, powróciły na wolność z pełnym zapasem kalorii  Cała siódemka została przyjęta z początkiem października z powodu niskiej wagi i mogłyby nie poradzić sobie w okresie zimowym. Jeże są owadożerne, dlatego głównym pożywieniem były larwy mącznika i drewnojada, karma w puszkach z wysoką zawartością mięsa oraz inne mięso i woda. Specjalnie dla kolczastych lokatorów zbudowaliśmy specjalny zewnętrzny domek z wybiegiem. Staraliśmy się wybrać jak najlepsze miejsce do wypuszczenia jeży bezpieczne i obfitujące w smaczny pokarm.
    Pod naszą opieką znajdowały się również 3 malutkie zające szaraki Lepus europaeus. Zajączki w chwili przyjęcia ważyły nieco ponad 100 gram i w naturze karmione są w tym czasie mlekiem matki. Aby zapewnić im dobry rozwój, karmione były  specjalnym preparatem mleko zastępczym. Po kilku tygodniach do ich diety włączyliśmy pokarm roślinny. Kiedy zające stały się samodzielne zostały zwrócone naturze.
Nieco dłużej musimy poczekać z wypuszczeniem popielicy szarej Glis glis. Te małe ssaki budzą się ze snu zimowego bardzo późno najczęściej  w połowie maja, kiedy jest już dość ciepło i dookoła jest mnóstwo pokarmu w postaci nasion i owoców drzew. Popielica będzie wypuszczona w pobliskim lesie, gdzie w 2019 zamontowaliśmy specjalne dla tych zwierząt budki lęgowe.
Życzymy naszym milusińskim długiego, spokojnego i beztroskiego życia na wolności.


1.jpg 2 Jeze Erinaceus europaeus.jpg 3 Zajac szarak Lepus europaeus.jpg

4 Zajace szaraki Lepus europaeus.jpg 5 Popielica Glis glis.jpg

Sporządziła: Katarzyna Buczak