Tegoroczne wakacje z uwagi na trwające nadal ograniczenia związane z epidemią Covid-19, przybrały nieco inną formę. Aby uniknąć spotkań w zamkniętych pomieszczeniach i związanym z tym nakazem zachowania dystansu społecznego oraz używania maseczek ochronnych, wszystkie zajęcia wakacyjne odbyły się w otwartych przestrzeniach Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Współpracując z Przemkowskim Ośrodkiem Kultury w Przemkowie zorganizowaliśmy cykl wakacyjnych spotkań, w celu zachęcenia do aktywnego spędzania czasu oraz poznania najdalszych zakątków Przemkowskiego Paku Krajobrazowego.
W wakacyjnych spotkaniach uczestniczyły nie tylko dzieci ale i całe rodziny.
Dla miłośników dwóch kołek zorganizowaliśmy rajdy rowerowe, dla szukających silnych wrażeń – zwiedzanie bunkrów poradzieckich oraz nocne warsztaty wabienia sów, dla miłośników sztuki i historii - plener malarski oraz zabawa w podchody i szukanie skarbów jakie skrywa miasto Przemków.
Na przywitanie wakacji odbył się rajd przez teren Borów Dolnośląskich, gdzie leśnymi duktami przemierzyliśmy zwarty kompleks leśny, odwiedzając najciekawsze miejsca. Jedną z atrakcji było plażowanie na piskach wydm śródlądowych oraz zwiedzanie bunkrów poradzieckich, jednak największą popularnością wśród najmłodszych uczestników cieszyły się obficie owocujące krzewy borówki czernicy.


W drugiej połowie wakacji, odbył się kolejny rajd rowerowy po malowniczych terenach rezerwatu przyrody „Stawy Przemkowskie”, gdzie obserwowaliśmy z wieży widokowej „Ptasie Oko” wspaniały i niepowtarzalny krajobraz doliny nizinnej rzeki Szprotawy.
Jadąc po drogach użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”, obserwowaliśmy łąki ze stadem pasących się koni, a wyjątkową atrakcją była wizyta w zagrodzie z kozami w miejscowości Ostaszów, gdzie pod okiem przemiłej Pani Weroniki - instruktorki jazdy konnej, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, zarówno o życiu jak i budowie koni.
Każdy uczestnik mógł wydoić kozę, spróbować mleka „prosto od kozy” oraz dowiedzieć się jak powstaje ser.
Plener Malarski był okazją do rozwinięcia umiejętności twórczych, piękna pogoda i intensywna praca w otoczeniu przyrody kompleksu stawów rybnych „Kąpielisko” sprawiły, że plener był wyjątkową formą wypoczynku. Uczestnicy mieli okazje, przy użyciu wielu technik malarskich, stworzyć piękne dzieła na różnych strukturach: płótnie, kamieniach narzutowych, szkle, plastrach drewna. Wyjątkowe dzieło jakie powstało, to kilkumetrowy obraz na rozciągniętej pomiędzy drzewami folii oraz wędkarskie graffiti na ścianie budynku gospodarczego Koła Wędkarskiego Nr 30 w Przemkowie.
Nocne zajęcia okazały się najbardziej niezwykłe i przyciągnęły największą ilość uczestników. Zajęcia dotyczyły zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia. Podczas spaceru w rezerwacie przyrody „Łęgi źródliskowe koło Przemkowa” odbyło się wabienie sów, owadów oraz obserwowanie polujących nad taflą wody nietoperzy. Na koniec zajęć odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Na zakończenie wakacji odbyła się gra terenowa o tematyce przyrodniczo- historycznej, podczas której uczestnicy przemierzając ulice miasta Przemków, wyszukiwali ukryte wiadomości, historyczne fotografie miasta oraz rozwiązywali zadania, a jednym z nich było wysłanie do swoich najbliższych pocztówki z wizerunkiem dawnego Pałacu, który znajdował się w Przemkowie. Uczestnicy poznali też legendy związane z Przemkowem, herbem miasta oraz wykonali i ozdobili kartonowy zamek. Uzbrojeni w wiedzę i przebrani w stroje wykonali rekonstrukcję historyczną – scenę z życia księcia Christiana Augusta i jego żony Luizy Zofii - właścicieli Pałacu w Przemkowie.
Kończą się już wakacje i dzieci wkrótce ponownie wrócą do nauki w szkole. Dziękujemy za wspólną zabawę i udział w nowych zajęciach przyrodniczych.
Zapraszamy do zwiedzania Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
W poniżej kilka fotografii.

01.jpg 02.jpg 03.jpg

04.jpg 05.jpg 06.jpg

07.jpg 08.jpg 09.jpg

10.jpg 11.jpg 12.jpg

13.jpg 14.jpg

Sporządziła: Anna Witrykus