Zapraszamy do odwiedzania malowniczo kwitnących wrzosowisk oraz wydm śródlądowych, położonych na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.
Na Dolnym Śląsku znajdują się ogromne połacie porośnięte tą piękną krzewinką.
WRZOSOWISKA występujące w Przemkowskim Parku Krajobrazowym zostały objęte ochroną prawną w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 Specjalny Obszar Ochronny (SOO) pn.: „Wrzosowisko Przemkowskie” o powierzchni 6 663,7 ha. Obejmuje teren dawnego poligonu wojskowego, gdzie wskutek wylesienia ukształtowały się rzadko spotykane w tym regionie biocenozy: rozległe wrzosowisko oraz wydmy śródlądowe. W pobliżu wrzosowisk znajdują się bunkry poradzieckie. Obecnie jest to miejsce zimowania wielu gatunków nietoperzy, a wszystko razem położone jest w największym zwartym kompleksie leśnym w Polsce – Bory Dolnośląskie.

Najlepiej wybrać się do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i na teren wrzosowisk, na przełomie sierpnia i września. Kwitnące wrzosy są tak piękne o tej porze roku, że zapierają dech w piersi. Wielu fotografów – amatorów i profesjonalistów przyjeżdża każdego roku na wrzosowiska, aby uchwycić na niejednym kadrze ich niepowtarzalne piękno. Pszczelarze, już w sierpniu ustawiają przy wrzosowiskach swoje pasieki, a pszczoły zajmują się produkcją „EUROPEJSKIEGO” miodu wrzosowego w Borach Dolnośląskich, który rozporządzeniem nr 483/2008, z dnia 30 maja 2008 roku, opublikowanym w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” został wpisany na „Listę Produktów Tradycyjnych” – chronionych prawem Unii Europejskiej. Miód wrzosowy ma barwę bursztynowo-herbacianą - przed skrystalizowaniem, a żółto-pomarańczową - po skrystalizowaniu, co odróżnia go od innych miodów. Konsystencję gęstej, galaretowatej cieczy (żelu). Krystalizuje się średnioziarniście. W smaku nie jest nazbyt słodki, wyczuwalna lekka goryczka, o silnym zapachu wrzosu. Zawartość pyłku wrzosowego w tym miodzie nie może być mniejsza niż 50% i takie parametry miodu są w stanie uzyskać tylko pszczelarze mający pasieki w Borach Dolnośląskich, szczególnie na „Wrzosowisku Przemkowskim”, gdzie występują również wyjątkowe gatunki roślin o atlantyckim typie zasięgu. Ze względu na antyseptyczne właściwości, po miód wrzosowy warto sięgnąć w stanach zapalnych jamy ustnej, schorzeniach układu moczowego, czy kamienicy nerkowej i zapaleniu jelit. Wybierając się na wrzosowiska warto zaopatrzyć się w darmową aplikacje na telefon z mapą Lasów Państwowych, na której naniesiono oznaczenia oddziałów leśnych. Numery oddziałów można odszukać na słupkach oddziałowych. Pomocne mogą być oznaczenia dróg pożarowych z numerami zamieszczonymi na kierunkowskazach.

Serdecznie zapraszamy:
Piotr Śnigucki
Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych
Tel. 76 8310 924, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fot A Witrykus ule na wrzosowiskach (2).jpg fot A Witrykus wrzosowiska (1).jpg fot A Witrykus wrzosowiska (2).jpg

fot A Witrykus wrzosowiska (3).jpg fot A Witrykus wrzosowiska przemkowskie (6).jpg fot A Witrykus zdjecia wydmy.jpg

Sporządziła: Anna Witrykus