Marzec i kwiecień to czas budzenia się przyrody po zimowym odpoczynku. Jest to okres intensywnego rozwoju roślin, który możemy obserwować w lasach, na łąkach, a także w naszych ogrodach. Obserwowane przez nas w tym okresie masowe kwitnienie niektórych gatunków roślin określane jest aspektem wiosennym. Proces ten widoczny jest aktualnie w ogrodzie dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze.


Jako jedne z pierwszych w ogrodzie pokazały się śnieżyczki przebiśnieg oraz nieco większe i bardziej efektowne śnieżyce wiosenne. Rośliny te większość roku przeżywają w postaci cebul, rozkwitają wczesną wiosną gdy ziemia jest jeszcze pokryta śniegiem. W tym samym czasie rozkwitają krokusy, zwane szafranami. Odmiany uprawiane w naszych ogrodach mają kwiaty w różnych odcieniach fioletu, ale występują też odmiany białe, żółte oraz wielokolorowe. Występujący w Polsce na naturalnych siedliskach szafran spiski posiada zawsze kwiat barwy fioletowo – liliowej. Nieco później na trawnikach rozkwitają łany złoci żółtej. Wewnętrzna strona płatków jest barwy złotożółtej, natomiast zewnętrz są koloru zielonego. Najłatwiej zaobserwować ją w ciepłe i słoneczne dni, ponieważ ich kwiaty zamykają się podczas deszczu oraz na noc, wyglądając wówczas jak pąki, stają się trudne do wypatrzenia w trawie. Intensywnie niebieskie, dzwonkowate kwiaty ma cebulica syberyjska. Wyrastają one w gronach, po kilka na szczycie pędu. Cebulica syberyjska jest rośliną cebulową z rodziny hiacyntowatych, występującą naturalnie w Azji. W Europie i Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Kolejnym okazem rośliny wiosennej jest zawilec gajowy. Większość roku spędza on pod ziemią w formie długiego, podziemnego kłącza, rozkwita wczesną wiosną przed rozwojem liści na drzewach, aby uniknąć zacienienia. Charakterystyczne białe kwiaty z żółtymi pręcikami zamykają się w chłodne, pochmurne dni i na noc, a rozwijają się przy słonecznej pogodzie. Inne wiosenne kwiaty w ogrodzie to przylaszczka pospolita i ciemiernik.
Wiosenne ożywienie można zaobserwować także w świecie zwierząt. Dla wielu gatunków jest to okres godowy, w którym łączą się w pary i przystępują do rozrodu. U ptaków przejawia się on między innymi po przez śpiew mający wabić samiczki i informować konkurentów o zajmowaniu danego rewiru. Niezwykłe zdolności śpiewacze posiada szpak. Jego śpiew składa się ze świszczących i trzeszczących dźwięków, aby go urozmaicić często wplata on w swoją pieśń głosy innych ptaków np. wilgi, dzięcioła zielonego czy jaskółek, a także dźwięki mechaniczne jak np. zasłyszane skrzypienie drzwi czy gwizd czajnika. O tym, że trwa okres godowy u ptaków świadczy również zmiana ubarwienia samców na godowe, co jest widoczne m.in. u kaczorów kaczki krzyżówki. Para tych ptaków odwiedza nasz ogród zachęcona znajdującym się w nim oczkiem wodnym. Wzrost temperatury przebudza z zimowej hibernacji płazy, część z nich rozpoczęła już coroczną migrację do miejsc rozrodu, m.in. żaba trawna, którą można spotkać w ogrodzie dydaktycznym. W okresie rozrodu u samca żaby trawnej pojawia się ubarwienie godowe w postaci niebiesko ubarwionego podgardla oraz rozpoczyna on wydawać odgłosy godowe wzmacniane przez specjalne worki, tzw. rezonatory. Również w świecie owadów widoczna jest zwiększona aktywność. Jej przejawem jest między innymi pojawienie się trzmieli. Osobniki, które teraz obserwujemy to królowe, które opuściły zimowe kryjówki i wyruszyły na poszukiwanie dogodnego miejsca na założenie nowego gniazda.

Fot. 00.jpg Fot. 01.jpg Fot. 02.jpg

Fot. 03.jpg Fot. 05.jpg Fot. 06.jpg

Fot. 07.jpg Fot. 08.jpg Fot. 13.jpg

Fot. 14.jpg Fot. 15.jpg fot. 04.jpg

fot. 10.jpg fot. 11.jpg fot. 12.jpg