Zwiastuny wiosny w Parku Krajobrazowym „Chełmy” – rezerwaty przyrody „Wąwóz Lipa”, „Wąwóz Siedmicki”, „Nad Groblą”.

   Wiosna, pora roku stanowiąca symbol odrodzenia! Wszyscy kojarzymy ją z wydłużającym się dniem, wyższą temperaturą otoczenia, lekkimi opadami deszczu oraz budzącym się po zimowej stagnacji- światem roślin i zwierząt.

   W poszukiwaniu zwiastunów wiosny zachęcamy do wiosennych spacerów w Parku Krajobrazowym „Chełmy”. Dzięki sprzyjającej pogodzie fauna i flora „Chełmów” budzą się do życia i są gotowe na ich wiosenne podglądanie! Słychać kosy, drozdy śpiewaki, strzyżyki, rudziki, a widać żółte latolistki cytrynki, jaszczurki zwinki, wiele śladów saren, jeleni, dzików. Wśród roślinnych zwiastunów wiosny możemy zaobserwować m.in.: zawilca gajowego, złoć żółtą, śnieżyczkę przebiśnieg, śnieżycę wiosenną, przylaszczkę pospolitą.   Dlaczego te rośliny kwitną najwcześniej i zwiastują wiosnę?

   Nasłonecznienie o tej porze roku nie jest na tyle intensywne, żeby fotosynteza (proces, w którym rośliny wytwarzają pokarm niezbędny do rozwoju i wzrostu rośliny) „ruszyła pełną parą”. Wczesnowiosenne rośliny rozwiązały ten problem poprzez uprzednie magazynowanie substancji odżywczych, skrobi, soli mineralnych. To co zgromadziły zimą w skróconych podziemnych pędach (w tzw. „cebulkach”) - daje im energię na rozwój pędów i kwiatów widocznych wczesną wiosną na powierzchni ziemi.

   To dobry czas na obserwacje przyrody, kiedy jeszcze liście drzew nie ograniczają naszej widoczności, możemy zobaczyć więcej!