Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych organizuje Światowy Dzień Ptaków Wędrownych w Parku Krajobrazowym „Chełmy”.

Po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Ptaków Wędrownych zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w 1993 r.

Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia czyhające na migrujące ptaki. Migracje to dla tych zwierząt ogromne wyzwanie! Podejmując wędrówkę ryzykują życie, a niektóre osobniki nie docierają do miejsc lęgowych czy zimowisk (dla osób zainteresowanych polecamy odwiedzić stronę: https://www.birdlife.org/campaign/stop-illegal-bird-killing).

Ważnym momentem dla ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt był rok 1979. Wtedy to sporządzono tzw. Konwencję Bońską, której celem jest ochrona dzikich zwierząt migrujących, stanowiących nieodłączny element środowiska naturalnego. Wspólnota Europejska jest stroną Konwencji od 1983 r., zaś Polska od 1996 r. Konwencja zwraca uwagę na zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa w czasie wędrówki oraz ochronę ich siedlisk , miejsc odpoczynku, noclegowisk.


Ogromny wkład w poznanie tras migracji miało zapoczątkowanie pod koniec XIX w. obrączkowania ptaków. Do tej pory jest to jedna z najbardziej popularnych metod badania biologii ptaków (m. in. tras wędrówek, długości życia). Obrączki (aluminiowe, stalowe) zakłada się na nogę lub u większych gatunków (np. łabędzi)- plastikowe na szyję. Taka obrączka stanowi swoisty PESEL dla ptaka. Aby metoda była skuteczna konieczne są informacje zwrotne o zaobrączkowanych ptakach. Jeżeli będąc np. na spacerze odczytamy obrączkę pływającego po stawie łabędzia lub np. znajdziemy rannego lub martwego ptaka z obrączką, który uderzył o okno, to taką informację można przekazywać do Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków: http://ring.stornit.gda.pl/Stw.aspx.

Szkoły zainteresowane Terenowymi Warsztatami Przyrodniczymi z okazji obchodów Światowego Dnia Patków Wędrownych w PK „Chełmy” zapraszamy do kontaktu:

tel. 76 870 80 02 wewn. 15 lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Światowy dzień Ptaków Wędrownych ogłoszenie

Swiatowy dzien Ptakow Wedrownych.jpg Trzcinniczek z obraczkami.jpg Zimorodek podczas obraczkowania.jpg