Tereny górskie Sudetów Środkowych były późno zasiedlone zachowują do XIX wieku luźny charakter. Dopiero w XIX wieku wkroczył nowoczesny przemysł i górnictwo, które zmieniły charakter terenu. Przede wszystkim był to wynik rozwoju górnictwa węgla kamiennego, które w latach 1865- 1990 zadecydowało o krajobrazie terenu z charakterystycznymi hałdami stożkowymi. Z przebiegiem starych szlaków handlowych wiąże się zachowanie zamków obronnych w górach. Są to:

- Nowy Dwór - 620 m n.p.m. - zamek wzniesiony z kamienia w połowie XIV wieku, rozbudowany w XV i XVI w. Zachowały się tylko renesansowe basteje. przez trzy wieki, zamek służył celom obronnym, lecz potem przestarzały jako punkt strategiczny. W ruinie od poł. XVII w.

- Radosno - zamek w środkowej części Gór Suchych. Wojny husyckie zmieniły go w ruinę. Zachowały się tylko pozostałości cylindrycznej wieży strażniczej i resztki murów otaczających dziedziniec.

- Rogowiec - zamek wzniesiony w XIII w. Spełniał funkcje obronne podczas wojen w XV w. zniszczony. Obecnie można tu zobaczyć jedynie zarysy murów. W wielu miejscowościach zachowało się sporo XIX - wiecznych domów mieszkalnych i gospodarczych, drewnianych o konstrukcji zrębowej, szachulcowej.

W Rybnicy Leśnej - drewniany kościół św. Jadwigi z 1608 roku, wraz ze swym przepięknym barokowym wnętrzem m.in.: ołtarz główny z bogatą dekoracją rzeźbiarską;

W Mieroszowie - na uwagę zasługuje rynek z barokowymi i klasycystycznymi XVIII i XIX w., i kościół sw. Michała Archanioła z 1601 r.

W Grzmiącej - zachował się drewniany kościółek narodzenia NMP z XVI w.

Sokołowisko jest miejscowością ciekawą ze względu na kompleks budynków sanatoryjnych z znanym uzdrowiskiem w Europie z leczenia chorób płuc z początku XX w.

Jedlina Zdrój - większość zabytków to przeważnie budynki pensjonatowe z końca XIX w. i początku XX w.