Zapraszamy do poznania przyrody poprzez siłę własnych zmysłów.
Dzięki współpracy Dolnośląskiego Parku Krajobrazowych we Wrocławiu oraz gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Gromadce zrealizowano projekt pt. "Ścieżki edukacyjne wschodniej części Borów Dolnośląskich", którego efektem jest "Ścieżka zmysłów".

"Ścieżkę zmysłów" stworzyły dzieci z Zespołu Szkół w Gromadce i Szkoły Podstawowej w Wierzbowej przy koordynacji Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Gromadce.
Projekt "Ścieżki edukacyjne wschodniej częci Borów Dolnośląskich" powstał dzięki funduszom z programu pt. "Szkoły dla Ekorozwoju - zadbajmy o wspólną przestrzeń". Program "Szkoły dla Ekorozwoju" jest międzynarodową inicjatywą" Schools for Sustainable Development - Community Action Program" realizowaną wspólnie przez Groundwork UK, Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Opis ścieżki
Jest to wytyczona trasa długości 30 m i szerokości 1 m, którą wyłożono zróżnicowanym materiałem pochodzenia naturalnego - szyszki świerkowe, szyszki sosnowe, igliwie, kora oraz zrębki. Materiał ten został zabezpieczony przed rosypaniem się na boki specjalnie do tego celu stworzoną rynną z sosnowych żerdzi, podzieloną na 5 odcinków.
Przejście po niej wymaga ściągnięcia obuwia, aby bosymi stopami odczuć charakterystykę podłoża.

Po co powstała "Ścieżka zmysłów"
Postęp cywilizacyjny, który ma na celu polepszenie jakości życia, oddala czowieka od natury, a w wyniku braku kontaktu z naturą, zatraca świadomość piękna przyrody. Ludzie nie wiedzą jak ważne jest czyste środowisko, nie dbają o nie i niszczą. "Ścieżka zmysłów" jest sposobem na przypomnieinie człowiekowi o sile jego zmysłów, które pozwalają odczuć przyrodę także w bezpośrednim kontakcie. Bezpośrednie zetknięcie z każdym elementem przyrody, pozwala człowiekowi dostrzec jej piękno i docenić wagę czystego środowiska.

Położenie
"Ścieżka zmysłów" znajduje się w malowniczo położonej wsi Borówki (Gromadka), otoczonej lasami Borów Dolnośląskich. Lasy te są idealnym miejscem do wypoczynku, spacerów wśród otaczającej zieleni i regeneracji sił psychofizycznych. Uroku turystycznym wędrówkom dodają malowniczo położone stawy rybackie oraz rezerwat przyrody "Torfowisko Borówki". Skrajem wsi Borówki przebiega południowa granica Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Bliższych informacji udziela:
1. Paweł Wilas - GOKiS Gromadka, ul. Szkolna 9, 59-709 Gromadka, tel.757382348, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. DZPK o/Legnica, 59-170 Przemków, Piotrowice 89, tel. fax. 768310924, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.