1. Śnieżnik Kłodzki – to najwyższy punkt Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego o kopulastym szczycie na wysokości 1425 m n.p.m., gdzie rozciąga się rozległa panorama prawie całych Sudetów oraz Moravske Beskydy, Hruby Jesenik. Przy dobrej widoczności widać większość pasm górskich okalających ziemię kłodzką, Śnieżkę w Karkonoszach, Ślężę, a według starych zapisów widywano nawet światła Wrocławia. Od 1954 roku utworzono Rezerwat Przyrody „Śnieżnik Kłodzki” na wysokości od 1150 do 1425 m n.p.m. o powierzchni 192,9 ha. Można tu spotkać między innymi: fiołek sudecki, dzwonek brodaty oraz wiele innych roślin chronionych. W latach 1895-1899 na szczycie Śnieżnika wybudowano kamienną wieżę widokową w formie podwójnej baszty, pierwsza z nich miała 33,5 m, a druga 17,5 m. Jednak ze względu na zły stan techniczny w 1973 roku zburzono ją. Na wysokości 1218 m n.p.m. znajduję się Schronisko na Hali pod Śnieżnikiem z roku 1871, które stoi do dnia dzisiejszego. Prawdziwą ciekawostką jest Torfowisko Szczytowe na wschodnim grzbiecie Śnieżnika nazywanym Mokrym Grzbietem. Torfowiska funkcjonują jako zasobniki ciepła, w okresie letnim ciepło się gromadzi, natomiast zimą powoli jest oddawane przez co często powstają przyziemne mgły.

2. Czarna Góra – jest to szczyt o wysokości 1205 m n.p.m. położony powyżej Przełęczy Puchaczówka (860 m n.p.pm.) w pobliżu miejscowości Sienna. Tworzy jeden masyw wraz Jaworową Kopą (1140 m n.p.m.), od której oddziela ją Przełęcz pod Jaworową Kopą. Dawniej odbywały się tu zjazdy „rogatymi saniami”, a na jej szczycie stała drewniana wieża widokowa. Około roku 1985 na jej północnym zboczu zakończono budowę telewizyjnej stacji przekaźnikowej wyposażoną w wysoki maszt retransmisyjny. W lat osiemdziesiątych XX wieku las w jej najwyższych partiach padł ofiarą klęski ekologicznej spowodowanej opadaniem trujących związków dwutlenku siarki wydzielanych przez elektrownie, następnie osłabiony drzewostan zaatakowały kornik drukarz i wskaźnica modrzewianeczka dopełniając dzieła zniszczenia. Obecnie na jej szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniała panorama na całą ziemię kłodzką. Zbudowano tu także stację narciarstwa zjazdowego oraz od 2009 roku wyznaczono trasę dla kolarstwa zjazdowego (downhill).

3. Jaskinia Niedźwiedzia – położona na wysokości 790-800 m n.p.m. u podnóża Stromej 1166 m n.p.m. jest to największa i najpiękniejsza jaskinia w Sudetach. Składa się z trzech poziomów dolny, średni i górny łączna długość korytarzy wynosi ok. 3,5 km, dla zwiedzających udostępniony jest partia środkowa. Jaskinia została odkryta w roku 1966 po odstrzale ściany w kamieniołomie Kletno III, po którym ukazał się otwór z licznymi szczątkami kostnymi  miedzy innymi niedźwiedzia jaskiniowego, stąd nazwa jaskini. Dla zabezpieczenia walorów jaskini jak i jej otoczenia w 1969 roku uznano ją za pomnik przyrody, a w 1977 roku utworzono Rezerwat Przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia”
o powierzchni 89,95 ha. Obejmuje on północno-zachodnie zbocze Stromej od dna doliny Kleśnicy do ok. 1000 m n.p.m. i chroni ponory, wywierzyska, leje, wyloty szczelin krasowych jak i otaczającą florę. Obecnie kamieniołom został zamknięty, a jaskinia stała się jedną z największych atrakcji turystycznych ziemi kłodzkiej.

4. Kletno - "Jaskinia Niedźwiedzia", sztolnia uranu, tel. (74) 81 41 250

5. Międzygórze - "Wodospad Wilczki" - rezerwat przyrody, Ogród Bajek, budownictwo tyrolskie.

6. Lądek Zdrój - uzdrowisko ze źródłem "Wojciech", arboretum, ruiny Zamku Karpień.

7. Złoty Stok - szlaki kopalń arsenu, muzeum górnictwa i hutnictwa złota, tel (74) 81 75 574

8. Stronie Śląskie - huta szkła "Violetta ", tel. (74) 81 41 379 (rezerwacja)